Diğer boru türlerine göre çok daha güçlü olan beton boru, birçok avantajı ile ön plana çıkıyor. Farklı yöntemlerle üretilen beton boru tiplerinin sağladığı avantajlar; yapısından kapasitesine, dayanıklılığından fonksiyonelliğine kadar birçok yönden tercih nedeni oluyor.

 

Beton Boru Nedir?

 

Beton boru, boruyu güçlendirmek için üretim esnasında içine demir veya hasır çelik gibi metaller konularak borunun güçlendirilmiş haline beton boru veya betonarme boru denilir. Beton boru; aşırı pürüzsüz iç yüzeyi, kanıtlanmış uzun ömürlülüğü, yanıcı ve zehirleyici olmayışı, mükemmel eklem yerleri ve yapısal bütünlüğü, doğal maddelerden yapılmış bir doğa dostu oluşu ile birçok avantaja sahiptir. Yerli üretim olması ise en büyük özelliğidir.

 

Beton Boru Nasıl Üretilir?

 

 

TS 821 EN 1916 Standardı ile üretilen beton boru, kullanılan yerde maruz kalacağı yükü statik hesabı yapılarak üretimi gerçekleşiyor. Bulunan değer üzerinden donatısı seçiliyor ve çap büyüklüğüne göre hasır çelik yerleştiriliyor. Beton boru nasıl üretilir? neden beton boru kullanmalıyız, bu soruya beton boru üretim şekillerini anlatarak cevap verelim.

Beton boru yapmanın birçok yöntemi bulunuyor. En hızlı ve kolay yöntemi İç ve dış kalıp düzeneği dökme yönteminde vibrasyonla sıkıştıralarak  beton boru makinası‘nda üretilir.İkinci yöntem ise precast beton boru kalıplarıyla üretim methodur.İlk yöntemde üretim döngüsü hem kısa hem de basit olup kalite kontrol olarak ta avantajlıdır. Beton boru nasıl üretilir? neden beton boru kullanmalıyız sorusuna üretimle ilgili öncelikle büyüklük uyumu ve genel estetik gereklilikler açısından donatısız, tek donatılı ve çift donatılı üretilir diyebiliriz. Kullanılan malzeme özelliklerine gelince, tüm üretim yöntemlerinde sülfata dayanıklı çimento kullanılmaktadır.

 

Bir beton boru üretimi aşağıdaki özelliklerde olmalıdır:

 

– Beton dayanımı tasarım gereksinimlerini karşılamalı.

– Tasarım gerekliliği doğrultusunda çelik üretimi olmalı.

– Geometrik boyutlar izin verilen sapmalar içinde olmalı.

– Görünüm pürüzsüz ve düz olmalı, yüzeyde bal peteği, çatlak, çukur, ayrışma gibi kusurlar olmamalı.

– Boru kalıp kalite kontrolü usulüne uygun olmalı.

 

Neden Beton boru kullanmalıyız sorusunu da maddeler halinde açıklayalım.

 

Altyapıda Neden Beton Boru Kullanılmalı?

Beton boru kullanmak için birçok sebep sıralayabiliriz. Modern şehrin altyapısında dünyada yüzyıllardır kullanılan beton borular, birçok avantajı ile en çok tercih edilen altyapı ürünüdür. Neden tercih edildiğini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 

– Beton boru yerli bir üründür.

– Çevre dostudur.

– Ülkemizde 130’un üzerinde fabrikada üretilmektedir.

– Geri dolgu yüküne dayanıklı olup uzun ömürlüdür.

– Üretim maliyeti düşüktür.

– Bakım ve onarımı kolaydır.

– Aşınma ve yoğun yük stresine karşı dayanıklıdır.

– İklim şartları ile uyumludur.

– Yanıcı değildir.

– Yüksek yük basıncı ve yüksek su basıncına karşı dayanıklıdır.

 

Alt yapı şebekelerinde kullanılan beton borular, doğal hammaddelerle üretilen ve milli sermayenin ülkede kaldığı yerel üretimlerdir. Bölge ve ülke ekonomisine katkısı tartışılmazdır.

Beton boruların iç yüzeyi pürüzsüzdür. Mannings ‘n’ değeri 0.10 derecelendirme özelliği ile sert yapısal bütünlük özelliği birleştiğinden pürüzsüz bir yapı elde edilir. Yapısal bütünlük olarak rakiplerine göre çok daha güçlüdür. Yapısal bütünlüğünü uzun süre korur. ASTM standartlarındaki EPA hava testi kriterlerine göre test edildiklerinden sistem bütünlüğü mükemmeldir. Yanıcı olmama özelliği ile güvenlik olarak avantajlıdır. Kolay ve düşük maliyetli olup çevre ile uyumludur.

 

Beton boru kullanmanın avantajları göz önünde bulundurulduğunda, birçok yönden avantaj sağlayan beton boru kullanımının ne denli önemli olduğu çok daha iyi anlaşılıyor.